Zámek Plaveč

Zámek Plaveč

Kategorie: Historie a památky

Historie zámku v Plavči sahá až do 13. století. Tehdy tu stála na břehu řeky Jevišovky gotická tvrz, kterou na konci 16. století rod Hodických přebudoval na renesanční zámek. Od roku 1679 získal zámek do svého držení císařský polní maršál Ludvík Raduit de Souches. Zámek byl součástí jevišovického panství, které dostal maršál za své služby císaři v třicetileté válce. V polovině 18. století pak jeho potomek z rodu de Souches přestavěl renesanční zámek na barokní sídlo. Současnou klasicistní podobu mu vtiskl v roce 1825 baron Albert Widmann, jehož předci koupili zámek v roce 1743. 

V zámku je v současnosti provozován domov pro seniory. Přesto je areál zámku volně přístupný veřejnosti. Byla by škoda toho nevyužít. Můžete obdivovat uhlazené fasády a minimalistické křivky budov. Udržovaná zámecká zahrada zve k posezení na lavičce ve stínu stromů. V zahradě je soubor barokních soch.

Nejcennější dochovanou památkou bude ovšem románská rotunda z poloviny 13. století, která se nachází v areálu hned u vstupní brány. Říká se o ní, že je sestrou znojemské Rotundy sv. Kateřiny.

Kontakt

Zámek Plaveč
Plaveč
671 32

Tel.: +420 724 021 853
E-mail: vybiral@dps-plavec.cz
Www: www.domovproseniory.obecplavec.cz/index.php

  • Podělte se s ostatními a sdílejte tipy z Jevišovicka:

Odběr novinek

×

Vyhledávání

×